zwiększone wydalanie wapnia

Zwiększone wydalanie wapnia z moczem (hiperkalciuria) to stan, w którym organizm wydala nadmierne ilości wapnia przez nerki. Zjawisko to jest najczęstszą przyczyną powstawania kamieni nerkowych zawierających wapń, odpowiedzialnych za około 80% wszystkich kamicy moczowej.

Hiperkalciuria może mieć charakter pierwotny (idiopatyczny) lub wtórny. Przyczyny wtórne obejmują nadczynność przytarczyc, nadmiar witaminy D, choroby nowotworowe, sarkoidozę, nadczynność tarczycy, zespół Cushinga, długotrwałe unieruchomienie oraz niektóre leki (m.in. diuretyki pętlowe, kortykosteroidy).

Diagnostyka hiperkalciurii obejmuje dobową zbiórkę moczu z oznaczeniem wydalania wapnia (wartości powyżej 300 mg/dobę u mężczyzn i 250 mg/dobę u kobiet lub powyżej 4 mg/kg masy ciała/dobę są uznawane za nieprawidłowe) oraz badania laboratoryjne oceniające gospodarkę wapniowo-fosforanową i funkcję przytarczyc.

Leczenie hiperkalciurii zależy od przyczyny i obejmuje zwiększenie podaży płynów, modyfikację diety (ograniczenie sodu i białka zwierzęcego), a w przypadkach ciężkich – farmakoterapię (tiazydowe leki moczopędne, cytrynian potasu). Nieleczona hiperkalciuria może prowadzić do osteopenii, osteoporozy oraz nawracającej kamicy nerkowej.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl