nadmierne oddawanie gazów

Nadmierne oddawanie gazów (flatulencja) to dolegliwość polegająca na zwiększonej produkcji i/lub wydalaniu gazów z przewodu pokarmowego przez odbyt. W warunkach fizjologicznych człowiek oddaje gazy 10-20 razy na dobę, a za nadmierną flatulencję uznaje się sytuację, gdy częstotliwość ta przekracza 25 razy dziennie.

Przyczyny nadmiernego oddawania gazów mogą być różnorodne. Najczęstsze to: aerofagia (połykanie powietrza podczas jedzenia), dieta bogata w produkty wzdymające (rośliny strączkowe, kapusta, cebula), nietolerancje pokarmowe (np. laktozy, fruktozy), zespół jelita drażliwego, choroby zapalne jelit, dysbioza jelitowa, a także zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.

Diagnostyka flatulencji obejmuje wykluczenie poważnych chorób organicznych poprzez badania laboratoryjne, obrazowe oraz badania czynnościowe przewodu pokarmowego. W przypadkach niewyjaśnionych można rozważyć testy oddechowe w kierunku przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) lub nietolerancji węglowodanów.

Leczenie nadmiernego oddawania gazów powinno być ukierunkowane na przyczynę. Obejmuje modyfikację diety (eliminacja produktów wzdymających), zmianę nawyków żywieniowych (wolniejsze jedzenie, dokładne żucie pokarmów), stosowanie probiotyków, leków przeciwwzdęciowych (symethicon, dimetykon) oraz leków prokinetycznych. W przypadkach zaburzeń czynnościowych może być konieczna terapia behawioralna.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl