wydzielanie histaminy

Wydzielanie histaminy to proces uwalniania histaminy, kluczowego mediatora reakcji zapalnych i alergicznych w organizmie. Głównym źródłem histaminy są komórki tuczne (mastocyty) oraz bazofile, które magazynują ją w ziarnistościach cytoplazmatycznych.

Uwolnienie histaminy następuje w odpowiedzi na różnorodne bodźce, przede wszystkim podczas reakcji alergicznych, gdy przeciwciała IgE związane z receptorami na komórkach tucznych reagują z alergenem. Proces ten, nazywany degranulacją, prowadzi do gwałtownego wydzielenia histaminy i innych mediatorów zapalnych. Histamina może być również uwalniana w odpowiedzi na uszkodzenie tkanek, działanie niektórych leków, toksyn, neuropeptydów oraz w wyniku aktywacji dopełniacza.

Po uwolnieniu, histamina oddziałuje na cztery typy receptorów (H1-H4), wywołując różnorodne efekty biologiczne: rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepuszczalności naczyń, skurcz mięśni gładkich oskrzeli, zwiększenie wydzielania śluzu, stymulację zakończeń nerwowych powodującą świąd oraz modulację odpowiedzi immunologicznej. Zaburzenia w procesie wydzielania histaminy związane są z patogenezą wielu chorób, w tym alergii, anafilaksji, pokrzywki, astmy oraz mastocytozy.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl