chemioterapia indukująca remisję

Chemioterapia indukująca remisję to intensywna, początkowa faza leczenia przeciwnowotworowego, której głównym celem jest szybka redukcja masy nowotworowej i osiągnięcie stanu remisji. Stosowana jest najczęściej w leczeniu nowotworów hematologicznych, takich jak ostre białaczki, ale również w przypadku niektórych guzów litych.

Schemat leczenia obejmuje zazwyczaj wysokie dawki cytostatyków podawanych w kombinacjach kilku leków, co zwiększa skuteczność terapii poprzez oddziaływanie na różne mechanizmy komórkowe. Terapia ta charakteryzuje się znaczną intensywnością i często wiąże się z występowaniem nasilonych działań niepożądanych, takich jak mielosupresja, nudności, wymioty czy utrata włosów.

Skuteczność chemioterapii indukującej mierzy się osiągnięciem całkowitej remisji (CR), definiowanej jako brak wykrywalnych komórek nowotworowych w badaniach diagnostycznych. Po osiągnięciu remisji, leczenie zazwyczaj kontynuowane jest w postaci terapii konsolidującej i/lub podtrzymującej, których celem jest utrwalenie efektu terapeutycznego i zapobieganie wznowie choroby.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl