Leki w grupie
„beta2-mimetyki długo działające”
Beta2-mimetyki długo działające (LABA – Long-Acting Beta-Agonists) to grupa leków bronchodilatacyjnych stosowanych głównie w leczeniu astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Działają poprzez selektywne pobudzanie receptorów β2-adrenergicznych w mięśniach gładkich oskrzeli, co powoduje ich rozkurcz i zmniejszenie oporu dróg oddechowych. W przeciwieństwie do krótko działających beta2-mimetyków (SABA), efekt terapeutyczny LABA utrzymuje się przez 12-24 godziny, co pozwala na stosowanie ich raz lub dwa razy na dobę.
Do najważniejszych substancji czynnych z grupy LABA należą: salmeterol (Serevent, Pulmoterol), formoterol (Foradil, Oxodil, Zafiron), indakaterol (Onbrez Breezhaler), olodaterol (Striverdi Respimat), wilanterol (dostępny tylko w preparatach złożonych) oraz arformoterol (niedostępny w Polsce). Leki te występują najczęściej w postaci proszku do inhalacji lub aerozolu.
Podstawową zaletą stosowania LABA jest ich długotrwałe działanie, co znacząco poprawia komfort pacjenta i zwiększa compliance. Zapewniają one stabilną kontrolę objawów przez całą dobę, zmniejszają częstość zaostrzeń choroby oraz poprawiają jakość życia pacjentów. Szczególnie korzystne jest ich stosowanie w terapii skojarzonej z glikokortykosteroidami wziewnymi (ICS), gdzie wykazują działanie synergistyczne – LABA zwiększają efektywność ICS, a ICS zmniejszają potencjalne działania niepożądane LABA.
Istotnym ograniczeniem LABA jest fakt, że nie powinny być stosowane w monoterapii astmy ze względu na zwiększone ryzyko poważnych zaostrzeń astmy i zgonów związanych z astmą. Inne potencjalne działania niepożądane obejmują: drżenie mięśniowe, tachykardię, wydłużenie odstępu QT, hipokaliemię oraz tolerancję na efekt bronchodilatacyjny przy długotrwałym stosowaniu. Mogą również maskować objawy zaostrzenia stanu zapalnego w drogach oddechowych.
LABA można podzielić na dwie podgrupy ze względu na czas działania: standardowe LABA (salmeterol, formoterol) o czasie działania 12 godzin, wymagające podawania dwa razy na dobę, oraz ultra-długo działające beta2-mimetyki (ultra-LABA) takie jak indakaterol, olodaterol i wilanterol, których efekt utrzymuje się przez 24 godziny, co umożliwia dawkowanie raz na dobę. Warto też wspomnieć, że formoterol charakteryzuje się szybszym początkiem działania niż salmeterol, co może mieć znaczenie kliniczne przy doborze terapii.
Lista leków w tej grupie
-
Asaris – Proszek do inhalacji – (100 mcg + 50 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy zawiera flutykazon propionian oraz salmeterol, oba w postaci mikronizowanej, wraz z laktozą jednowodną jako substancją pomocniczą. Jest dostępny jako proszek do inhalacji w różnych dawkach. Stosuje się go w leczeniu astmy oskrzelowej oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Lek jest przeznaczony dla pacjentów, u których objawy astmy lub POChP nie są kontrolowane przez inne standardowe terapie.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Bufomix Easyhaler – Proszek do inhalacji – (80 mcg + 4,5 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy zawiera budezonid oraz formoterol fumaran dwuwodny, a także laktozę jednowodną jako substancję pomocniczą. Jest to proszek do inhalacji stosowany za pomocą inhalatora Easyhaler. Preparat przeznaczony jest do regularnego leczenia astmy u pacjentów powyżej 6 lat, wymagających terapii skojarzonej wziewnym kortykosteroidem i długo działającym agonistą receptorów β2. Stosuje się go, gdy inne leczenie wziewnymi kortykosteroidami i doraźnymi β2-agonistami nie zapewnia odpowiedniej kontroli choroby.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Aurodisc – Proszek do inhalacji, podzielony – (50 mcg + 250 mcg)/dawkę
Produkt leczniczy składa się z salmeterolu, długo działającego β2-mimetyku, oraz flutykazonu propionianu, będącego wziewnym kortykosteroidem. Zawiera również laktozę jako substancję pomocniczą. Stosuje się go u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat w leczeniu astmy oskrzelowej, gdy konieczne jest jednoczesne podanie długo działającego β2-mimetyku i wziewnego kortykosteroidu. Preparat jest przeznaczony do systematycznego leczenia astmy u pacjentów, którzy nie uzyskują kontroli objawów przy stosowaniu samych kortykosteroidów wziewnych i doraźnych β2-mimetyków lub wymagają dodatkowego leku długodziałającego.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Duexon – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (25 mcg + 250 mcg)/dawkę odmierzoną
Lek jest aerozolem inhalacyjnym, zawiesiną zawierającą salmeterol i flutykazon propionian, w dawkach 25 mikrogramów salmeterolu oraz 50, 125 lub 250 mikrogramów flutykazonu. Substancje te działają poprzez długotrwałe rozszerzenie oskrzeli oraz zmniejszenie stanu zapalnego w drogach oddechowych. Preparat stosuje się w systematycznym leczeniu astmy oskrzelowej, szczególnie gdy konieczne jest jednoczesne podawanie długo działającego beta2-mimetyku i kortykosteroidu wziewnego. Lek jest wskazany zarówno u pacjentów z nieodpowiednio kontrolowaną astmą mimo stosowania kortykosteroidów i krótko działających beta2-mimetyków oraz u tych, którzy dobrze reagują na połączenie tych dwóch składników.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Seretide Dysk 250 – Proszek do inhalacji – (250 mcg + 50 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy jest proszkiem do inhalacji zawierającym salmeterol, długo działający β2-mimetyk, oraz flutykazon propionian, wziewny kortykosteroid. Stosowany jest w leczeniu astmy oskrzelowej, gdy konieczne jest jednoczesne użycie obu składników, oraz u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) z nasilonymi objawami. Produkt pomaga kontrolować objawy i zapobiega zaostrzeniom choroby. Nie jest przeznaczony do leczenia ciężkiej astmy u dorosłych i dzieci w najniższej dawce.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Flixodil Combo – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (25 mcg+ 50 mcg)/dawkę inh.
Jest to aerozol inhalacyjny zawierający salmeterol i flutykazon propionian, które działają jako długo działający β2-mimetyk oraz wziewny kortykosteroid. Preparat stosuje się w systematycznym leczeniu astmy oskrzelowej, gdy konieczne jest jednoczesne podawanie obu substancji. Wskazany jest u pacjentów, u których nie można opanować objawów astmy stosując tylko kortykosteroid i krótko działający β2-mimetyk. Może być także stosowany u osób, które dobrze kontrolują objawy dzięki kombinacji kortykosteroidu i długo działającego β2-mimetyku.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Oxodil Combo – Proszek do inhalacji, podzielony – (320 mcg + 9 mcg)/dawkę dostarczoną
Lek zawiera budezonid oraz formoterol, które działają przeciwzapalnie oraz rozszerzają oskrzela. Stosowany jest w leczeniu astmy u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat, szczególnie gdy inne leki wziewne nie zapewniają wystarczającej kontroli objawów. Jest również wskazany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych z ograniczeniem przepływu powietrza i nawracającymi zaostrzeniami. Preparat występuje w formie proszku do inhalacji i zawiera również laktozę jako substancję pomocniczą.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Symbicort Turbuhaler – Proszek do inhalacji – (320 mcg + 9 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy zawiera budezonid oraz formoterol, które są składnikami wziewnymi stosowanymi w terapii chorób układu oddechowego. Jest przeznaczony do leczenia astmy oskrzelowej u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat, zwłaszcza gdy standardowe leczenie nie zapewnia odpowiedniej kontroli objawów. Preparat jest także stosowany u dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) w przypadkach umiarkowanego do ciężkiego upośledzenia czynności płuc. Postać farmaceutyczna to biały proszek do inhalacji, umożliwiający systematyczne dostarczanie leków bezpośrednio do dróg oddechowych.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Salmex – Proszek do inhalacji – (500 mcg + 50 mcg)/dawkę inh.
Lek zawiera mikronizowany flutykazon propionian oraz salmeterol ksynafonian, a także laktozę jednowodną jako substancję pomocniczą. Jest dostępny w formie proszku do inhalacji i stosowany jest przede wszystkim w leczeniu astmy oskrzelowej, gdy wymagana jest jednoczesna terapia kortykosteroidem wziewnym oraz długo działającym β2-mimetykiem. Preparat znajduje również zastosowanie w objawowym leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u pacjentów z cięższym przebiegiem choroby i powtarzającymi się zaostrzeniami. Dawkowanie i formę stosowania dobiera się w zależności od nasilenia objawów oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Flixodil Combo – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (25 mcg + 250 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy zawiera salmeterol, czyli długo działający β2-mimetyk, oraz flutykazon propionian, będący wziewnym kortykosteroidem. Jest dostępny w formie aerozolu inhalacyjnego, który umożliwia precyzyjne dawkowanie substancji czynnych. Preparat stosuje się w leczeniu astmy oskrzelowej, zwłaszcza gdy objawy nie są opanowane przez sam kortykosteroid i krótko działający β2-mimetyk. Może być także używany u pacjentów, którzy dobrze reagują na jednoczesne stosowanie kortykosteroidu wziewnego i długo działającego β2-mimetyku.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Neuair Airmaster – Proszek do inhalacji, podzielony – (50 mcg + 250 mcg)/dawkę
Produkt zawiera dwie substancje czynne: salmeterol, będący długo działającym β2-mimetykiem, oraz flutykazon propionian, będący wziewnym kortykosteroidem. W postaci proszku do inhalacji jest stosowany u dorosłych i młodzieży od 12 lat do systematycznego leczenia astmy oskrzelowej. Wskazany jest szczególnie, gdy objawy astmy nie mogą być opanowane za pomocą samego kortykosteroidu wziewnego i krótko działającego β2-mimetyka lub gdy kontrola objawów wymaga jednoczesnego zastosowania tych dwóch leków. Preparat zawiera też laktozę jako substancję pomocniczą.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Duexon – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (25 mcg + 125 mcg)/dawkę odmierzoną
Preparat ten zawiera połączenie salmeterolu, długo działającego beta2-mimetyku, oraz flutykazonu propionianu, kortykosteroidu wziewnego. Stosuje się go w celu systematycznego leczenia astmy oskrzelowej, zwłaszcza gdy objawy nie są odpowiednio kontrolowane za pomocą samoistnego kortykosteroidu i krótko działającego beta2-mimetyku. Lek jest także wskazany u pacjentów skutecznie kontrolujących astmę za pomocą kombinacji kortykosteroidu i długo działającego beta2-mimetyku. Produkt dostępny jest w postaci aerozolu inhalacyjnego, zawiesiny o białym lub prawie białym kolorze.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Salmex – Proszek do inhalacji – (250 mcg + 50 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy składa się z mikronizowanego flutykazonu propionianu oraz salmeterolu ksynafonianu w postaci proszku do inhalacji, wzbogaconego laktozą jednowodną jako substancją pomocniczą. Stosuje się go w leczeniu astmy oskrzelowej, gdy potrzebne jest jednoczesne użycie długo działającego β2-mimetyku i wziewnego kortykosteroidu oraz w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc u pacjentów z ciężkimi objawami. Lek jest przeznaczony dla osób, u których objawy astmy lub POChP nie są wystarczająco kontrolowane standardową terapią. Nie jest zalecany w przypadku ciężkiej astmy u dorosłych i dzieci w niektórych dawkach.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Comboterol – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (25 mcg + 250 mcg)/dawkę inh.
Preparat zawiera kombinację salmeterolu, długo działającego β2-mimetyku, oraz flutykazonu propionianu, wziewnego kortykosteroidu. Produkt dostępny jest w postaci aerozolu inhalacyjnego, będącego białą zawiesiną. Stosuje się go systematycznie w leczeniu astmy oskrzelowej, gdy potrzebne jest jednoczesne użycie obu składników. Wskazany jest zarówno u pacjentów, u których astmy nie udaje się kontrolować za pomocą kortykosteroidu i krótko działającego β2-mimetyku, jak i u tych, u których objawy można opanować kombinacją kortykosteroidu i długo działającego β2-mimetyku.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Salmex – Proszek do inhalacji – (100 mcg + 50 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy jest proszkiem do inhalacji, zawierającym flutykazon propionian oraz salmeterol w różnych dawkach. Flutykazon jest wziewnym kortykosteroidem, a salmeterol długo działającym β2-mimetykiem. Preparat stosowany jest w leczeniu astmy oskrzelowej, gdy konieczne jest jednoczesne wykorzystanie obu tych składników. Ponadto, wyższa dawka jest wskazana w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u pacjentów z nasilonymi objawami mimo stosowania leków rozszerzających oskrzela.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Symflusal – Proszek do inhalacji – (50 mcg + 500 mcg)/dawkę
Produkt leczniczy zawiera dwie substancje czynne: salmeterol oraz flutykazon propionian, podawane w formie proszku do inhalacji. Skład obejmuje dwie kombinacje dawek: 50 mikrogramów salmeterolu z 250 lub 500 mikrogramami flutykazonu. Lek stosuje się u dorosłych w leczeniu astmy oskrzelowej, gdy wymagana jest jednoczesna terapia długo działającym β2-mimetykiem i wziewnym kortykosteroidem. Ponadto jest wskazany w leczeniu objawowym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u pacjentów z ciężkimi objawami oraz nawracającymi zaostrzeniami choroby.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Duexon – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (25 mcg + 50 mcg)/dawkę odmierzoną
Lek jest aerozolem inhalacyjnym zawierającym salmeterol i flutykazon propionian, będące odpowiednio długo działającym beta2-mimetykiem oraz kortykosteroidem wziewnym. Preparat stosuje się w systematycznym leczeniu astmy oskrzelowej, zwłaszcza u pacjentów wymagających jednoczesnego podawania obu składników. Polecany jest, gdy objawy astmy nie są odpowiednio kontrolowane za pomocą samego kortykosteroidu wziewnego i krótko działającego beta2-mimetyku lub gdy kontrola choroby wymaga obu substancji. Produkt występuje w postaci białej zawiesiny do inhalacji.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Flixodil Combo – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (25 mcg + 125 mcg)/dawkę inh.
Jest to aerozol inhalacyjny zawierający salmeterol, długo działający β2-mimetyk, oraz flutykazon propionian, wziewny kortykosteroid. Preparat stosowany jest do systematycznego leczenia astmy oskrzelowej, zwłaszcza gdy konieczne jest jednoczesne użycie obu składników. Wskazany jest u pacjentów, u których nie udaje się opanować objawów astmy stosując jedynie kortykosteroid wziewny i krótko działający β2-mimetyk. Może być również stosowany, gdy astma kontrolowana jest już przez kortykosteroid oraz długo działający β2-mimetyk.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Formoterol Easyhaler – Proszek do inhalacji – 12 mcg/dawkę odmierzoną
Produkt zawiera formoterol fumaran dwuwodny w dawce 12 mikrogramów na inhalację oraz laktozę jednowodną jako substancję pomocniczą. Jest dostępny jako proszek do inhalacji o barwie od białej do żółtawej. Lek stosuje się w leczeniu astmy u pacjentów wymagających inhalacyjnych kortykosteroidów oraz długo działających beta2-mimetyków. Ponadto jest wskazany do zmniejszania obturacji dróg oddechowych u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) wymagających długotrwałego leczenia rozszerzającego oskrzela.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Bufar Easyhaler – Proszek do inhalacji – (80 mcg + 4,5 mcg)/dawkę inh.
Lek zawiera budezonid, będący wziewnym kortykosteroidem, oraz formoterol fumaran, długo działający agonista receptorów β2-adrenergicznych. Preparat występuje w postaci proszku do inhalacji, podawanego za pomocą inhalatora Easyhaler. Stosowany jest u dzieci od 6 lat, młodzieży i dorosłych w celu regularnego leczenia astmy, gdy potrzebne jest leczenie skojarzone. Lek jest wskazany w przypadkach, gdy same wziewne kortykosteroidy lub ich połączenie z doraźnymi agonistami β2-adrenergicznymi nie zapewniają kontroli objawów choroby.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Veriflo – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (25 mcg+ 50 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy zawiera salmeterol oraz flutykazon propionian w formie aerozolu inhalacyjnego w dawkach odpowiednio 25 mikrogramów oraz 50, 125 lub 250 mikrogramów. Składniki te działają jako długo działający β2-mimetyk i wziewny kortykosteroid. Preparat stosuje się w systematycznym leczeniu astmy oskrzelowej, gdy objawy nie są kontrolowane samym kortykosteroidem wziewnym lub w celu utrzymania kontroli astmy. Jest przeznaczony dla pacjentów wymagających jednoczesnej terapii obu składników dla lepszego zarządzania chorobą.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Airbufo Forspiro – Proszek do inhalacji, podzielony – (160 mcg + 4,5 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy zawiera budezonid, glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, oraz formoterol, długo działający agonista receptorów β2-adrenergicznych. Jest dostępny w formie proszku do inhalacji, który dostarcza składniki aktywne prosto do dróg oddechowych. Stosuje się go w leczeniu astmy u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat, gdy inne terapie nie zapewniają odpowiedniej kontroli objawów. Ponadto, jest wskazany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych z istotnymi zaburzeniami funkcji płuc.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
ASARIS pMDI – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (50 mcg + 25 mcg)/ dawkę inh.
Lek jest aerozolem inhalacyjnym zawierającym flutykazon propionian i salmeterol, które działają odpowiednio jako kortykosteroid wziewny oraz długo działający β2-mimetyk. Składniki te są mikronizowane i zawieszone w HFA-134a w aluminiowym pojemniku z zaworem dozującym. Preparat stosuje się w leczeniu astmy oskrzelowej, szczególnie u pacjentów, u których objawy nie są skutecznie kontrolowane za pomocą kortykosteroidu wziewnego oraz krótko działającego β2-mimetyku. Jest również wskazany, gdy astma jest dobrze kontrolowana przez jednoczesne stosowanie kortykosteroidu wziewnego i długo działającego β2-mimetyku.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Salflumix Easyhaler – Proszek do inhalacji – (50 mcg + 500 mcg)/dawkę odmierzoną
Lek zawiera dwie substancje czynne: salmeterol, będący długo działającym β₂-mimetykiem, oraz flutykazon propionian, będący wziewnym kortykosteroidem. Jest dostępny w postaci proszku do inhalacji, przeznaczonego do systematycznego stosowania. Stosuje się go w leczeniu astmy oskrzelowej u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat, gdy konieczne jest skojarzone leczenie oraz w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) u pacjentów z nasilonymi objawami i zaostrzeniami. Produkt pomaga kontrolować objawy i zmniejszać częstość zaostrzeń choroby.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Seretide Dysk 500 – Proszek do inhalacji – (500 mcg + 50 mcg)/dawkę inh.
Lek ten zawiera dwie substancje czynne: salmeterol oraz flutykazon propionian, które są podawane w formie proszku do inhalacji. Został opracowany do systematycznego leczenia astmy oskrzelowej w przypadkach, gdy stosowanie tylko kortykosteroidów wziewnych i krótko działających β2-mimetyków jest niewystarczające. Ponadto, jest wskazany do leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u pacjentów z poważnymi objawami i nawracającymi zaostrzeniami. Preparat dostępny jest w różnych dawkach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Bufomix Easyhaler – Proszek do inhalacji – (320 mcg + 9 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy zawiera budezonid oraz formoterolu fumaran dwuwodny, który jest proszkiem do inhalacji przeznaczonym do stosowania za pomocą inhalatora Easyhaler. Składniki te działają jako wziewny kortykosteroid i długo działający β2-mimetyk, wspierając leczenie skojarzone. Lek jest wskazany u dorosłych i młodzieży od 12 lat w terapii astmy oraz u dorosłych w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Stosuje się go w przypadkach niewystarczającej kontroli objawów przy użyciu pojedynczych leków rozszerzających oskrzela lub wtedy, gdy wymagana jest regularna kontrola choroby.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Seretide 125 – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (125 mcg + 25 mcg)/dawkę inh.
Lek jest aerozolem inhalacyjnym zawierającym salmeterol i flutykazon propionian, które działają rozszerzająco na oskrzela i przeciwzapalnie. Preparat stosuje się w leczeniu astmy oskrzelowej, gdy konieczne jest jednoczesne podanie długo działającego beta2-mimetyku i wziewnego kortykosteroidu. Jest przeznaczony dla pacjentów, u których objawy astmy nie są kontrolowane przez kortykosteroid wziewny i krótko działający beta2-mimetyk oraz dla tych, u których symetryzacja jest możliwa dzięki obu składnikom. Preparat pomaga w systematycznym leczeniu i kontroli astmy.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Asaris – Proszek do inhalacji – (250 mcg + 50 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy zawiera mikronizowany flutykazon propionian oraz salmeterol ksynafonian, które stanowią składniki aktywne w proszku do inhalacji. Stosuje się go w leczeniu astmy oskrzelowej do systematycznej terapii, gdy konieczne jest jednoczesne podawanie długo działającego β2-mimetyku i wziewnego kortykosteroidu. Lek jest również wskazany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u pacjentów z poważnymi objawami i nawracającymi zaostrzeniami. Substancją pomocniczą jest laktoza jednowodna, obecna w każdej dawce inhalacji.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Oxodil Combo – Proszek do inhalacji, podzielony – (160 mcg + 4,5 mcg)/dawkę dostarczoną
Produkt zawiera budezonid oraz formoterol fumaran dwuwodny w dawkach inhalacyjnych, wraz z laktozą jako substancją pomocniczą. Jest to biały lub jasnożółty proszek do inhalacji, stosowany w celu leczenia astmy u osób powyżej 12 roku życia oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych. Lek wskazany jest u pacjentów wymagających regularnego stosowania zarówno wziewnego kortykosteroidu, jak i długo działającego agonisty receptora β2. Stosuje się go w celu poprawy kontroli objawów oraz zmniejszenia zaostrzeń chorobowych.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Seretide Dysk 100 – Proszek do inhalacji – (100 mcg + 50 mcg)/dawkę inh.
Jest to lek w postaci proszku do inhalacji, zawierający mikronizowany salmeterol oraz flutykazon propionian, a także laktozę jako substancję pomocniczą. Stosuje się go w leczeniu astmy oskrzelowej, szczególnie gdy konieczne jest jednoczesne użycie długo działającego β2-mimetyku i wziewnego kortykosteroidu. Preparat jest wskazany także u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) z umiarkowanym lub ciężkim ograniczeniem przepływu powietrza oraz nawracającymi zaostrzeniami. Dawkowanie i forma leku umożliwiają systematyczne leczenie tych schorzeń poprzez inhalację.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Neuair Airmaster – Proszek do inhalacji, podzielony – (50 mcg + 100 mcg)/dawkę
Lek ten zawiera salmeterol, długo działający β2-mimetyk, oraz flutykazon propionian, wziewny kortykosteroid. Przeznaczony jest do leczenia astmy oskrzelowej u dorosłych i młodzieży od 12 roku życia. Stosuje się go w przypadkach, gdy astma nie jest odpowiednio kontrolowana przez kortykosteroidy wziewne i krótkodziałające β2-mimetyki. Produkt pomaga w systematycznym kontroli objawów astmy poprzez łączone działanie składników aktywnych.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Seretide 50 – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (50 mcg + 25 mcg)/dawkę inh.
Preparat jest aerozolem inhalacyjnym zawierającym salmeterol i flutykazon propionian, składniki o działaniu rozszerzającym oskrzela oraz przeciwzapalnym. Jego postać stanowi biała lub prawie biała zawiesina. Produkt stosuje się w systematycznym leczeniu astmy oskrzelowej, zwłaszcza gdy potrzebne jest jednoczesne stosowanie długo działającego β2-mimetyku i wziewnego kortykosteroidu. Jest przeznaczony dla pacjentów, u których objawy astmy nie są kontrolowane przez kortykosteroid wziewny i krótko działający β2-mimetyk albo można je opanować dzięki połączeniu obu tych substancji.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Seretide 250 – Aerozol inhalacyjny, zawiesina – (250 mcg + 25 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy jest aerozolem inhalacyjnym zawierającym połączenie salmeterolu i flutykazonu propionianu. Salmeterol to długo działający β2-mimetyk, a flutykazon propionian to wziewny kortykosteroid. Preparat stosuje się w systematycznym leczeniu astmy oskrzelowej, gdy potrzebne jest jednoczesne użycie tych dwóch składników. Jest wskazany zarówno u pacjentów z niekontrolowanymi objawami astmy mimo stosowania pojedynczych leków, jak i u tych, u których astma jest kontrolowana przy użyciu obu składników.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Asaris – Proszek do inhalacji – (500 mcg + 50 mcg)/dawkę inh.
Produkt leczniczy zawiera flutykazon propionian mikronizowany oraz salmeterol ksynafonian mikronizowany. Stosowany jest w leczeniu astmy oskrzelowej oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Używany jest, gdy jednoczesne stosowanie długo działającego β2-mimetyku i wziewnego kortykosteroidu jest wskazane. Preparat dostępny jest w postaci proszku do inhalacji i pomaga kontrolować objawy oraz zmniejszać zaostrzenia choroby.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna -
Symbicort Turbuhaler – Proszek do inhalacji – (80 mcg + 4,5 mcg)/dawkę inh.
Jest to proszek do inhalacji zawierający budezonid i formoterol fumaranu dwuwodny, używany przede wszystkim w leczeniu astmy oskrzelowej. Lek ten łączy działanie wziewnych glikokortykosteroidów i długo działających agonistów receptorów β2-adrenergicznych, co pomaga w efektywnym kontrolowaniu objawów. Stosuje się go u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 roku życia, zwłaszcza gdy inne metody leczenia nie zapewniają odpowiedniej kontroli objawów. Nie jest zalecany do leczenia ciężkiej postaci astmy.
Wskazania do stosowaniaSubstancja czynna