znakowanie radioaktywnym węglem

Znakowanie radioaktywnym węglem (radiowęglowe) to metoda diagnostyczna i badawcza wykorzystująca izotop węgla C-14 do oznaczania struktur biologicznych. Technika ta polega na wprowadzeniu do organizmu lub badanej próbki związków zawierających radioaktywny węgiel, który ulega rozpadowi promieniotwórczemu, emitując promieniowanie beta.

W medycynie znakowanie radioaktywnym węglem znajduje zastosowanie w badaniach metabolicznych, ocenie funkcji narządów oraz diagnostyce onkologicznej. Metoda umożliwia śledzenie przemian biochemicznych w organizmie, gdyż znakowane cząsteczki zachowują swoje właściwości biologiczne, a ich lokalizacja może być precyzyjnie określona za pomocą detektorów promieniowania.

W przeciwieństwie do innych izotopów promieniotwórczych, C-14 charakteryzuje się długim okresem półtrwania (około 5730 lat), co czyni go szczególnie przydatnym w badaniach długoterminowych. W praktyce klinicznej stosuje się także krótkotrwałe izotopy węgla (np. C-11) w badaniach PET (pozytonowej tomografii emisyjnej) do obrazowania procesów metabolicznych w czasie rzeczywistym.

Powiązane wpisy

  1. 21.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl