naciek śródmiąższowy

Naciek śródmiąższowy to patologiczne zjawisko polegające na gromadzeniu się komórek zapalnych w tkance śródmiąższowej narządów, najczęściej w płucach. Proces ten jest charakterystyczny dla wielu chorób zapalnych, autoimmunologicznych oraz niektórych nowotworów.

W przypadku płuc, naciek śródmiąższowy objawia się obecnością komórek zapalnych (limfocytów, neutrofili, makrofagów) lub komórek nowotworowych w przestrzeni pomiędzy pęcherzykami płucnymi. Prowadzi to do pogrubienia przegród międzypęcherzykowych, zaburzenia wymiany gazowej i upośledzenia funkcji płuc. Klinicznie może manifestować się dusznością, kaszlem oraz zmniejszoną tolerancją wysiłku.

Diagnostyka nacieku śródmiąższowego obejmuje badania obrazowe (RTG, HRCT), badania czynnościowe płuc oraz często biopsję płuca w celu określenia etiologii. Leczenie zależy od przyczyny podstawowej i może obejmować glikokortykosteroidy, leki immunosupresyjne lub terapię przeciwnowotworową.

Nacieki śródmiąższowe mogą występować również w innych narządach, takich jak nerki, wątroba czy mięsień sercowy, gdzie podobnie prowadzą do upośledzenia funkcji dotkniętego narządu. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić choroby infekcyjne, autoimmunologiczne, polekowe oraz nowotworowe.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl