złośliwy zespół odstawienia

Złośliwy zespół odstawienia to zespół objawów pojawiających się po nagłym zaprzestaniu przyjmowania niektórych leków, szczególnie neuroleptyków, stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych. Jest to stan zagrażający życiu, charakteryzujący się szybkim nasileniem objawów psychotycznych, zaburzeniami ruchowymi, autonomicznymi oraz zmianami stanu psychicznego.

Objawy złośliwego zespołu odstawienia obejmują: wyraźne pogorszenie stanu psychicznego, zaburzenia świadomości, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia wegetatywne (tachykardia, wahania ciśnienia tętniczego, nadmierna potliwość), a także drgawki. W ciężkich przypadkach może dojść do zapaści, niewydolności oddechowej oraz śmierci pacjenta.

Złośliwy zespół odstawienia najczęściej występuje przy nagłym odstawieniu leków przeciwpsychotycznych u pacjentów z długotrwałą farmakoterapią. Czynnikami ryzyka są również wcześniejsze epizody tego zespołu, jednoczesne odstawienie kilku leków, wysoka dawka leku przed odstawieniem oraz współistniejące choroby somatyczne.

Leczenie złośliwego zespołu odstawienia wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, obejmującej ponowne włączenie odstawionego leku lub zastosowanie alternatywnego neuroleptyku, najlepiej w formie pozajelitowej. Stosuje się również leczenie objawowe, w tym benzodiazepiny na niepokój i pobudzenie, leki przeciwdrgawkowe oraz monitorowanie i stabilizację parametrów życiowych.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl