zapalenie jelit indukowane lekiem

Zapalenie jelit indukowane lekiem (ang. drug-induced enterocolitis) to stan zapalny błony śluzowej jelit wywołany przez reakcję na przyjmowany lek. Jest to istotne powikłanie farmakoterapii, które może wystąpić zarówno po krótkotrwałym, jak i długotrwałym stosowaniu niektórych leków.

Do najczęstszych leków wywołujących zapalenie jelit należą niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), antybiotyki (zwłaszcza szerokowidmowe), leki immunosupresyjne, chemioterapeutyki oraz niektóre leki biologiczne. Mechanizm rozwoju zapalenia może być związany z bezpośrednim działaniem toksycznym na błonę śluzową, zaburzeniem mikrobioty jelitowej lub reakcją immunologiczną.

Objawy kliniczne obejmują bóle brzucha, biegunkę (czasem krwawą), nudności, wymioty, gorączkę oraz w ciężkich przypadkach odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe. Diagnostyka opiera się na obrazie klinicznym, badaniach laboratoryjnych (podwyższone parametry zapalne), endoskopii z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego oraz wykluczeniu innych przyczyn zapalenia jelit.

Leczenie polega przede wszystkim na odstawieniu leku wywołującego reakcję. W zależności od nasilenia objawów może być konieczne wdrożenie leczenia objawowego, nawodnienia, stosowania leków przeciwbiegunkowych, a w cięższych przypadkach – glikokortykosteroidów lub innych leków immunosupresyjnych. W większości przypadków zapalenie jelit indukowane lekiem ustępuje po odstawieniu czynnika wywołującego, jednak u niektórych pacjentów może rozwinąć się przewlekły stan zapalny.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl