wydalanie glukozy z moczem

Wydalanie glukozy z moczem, zwane glikozurią, to stan, w którym stężenie glukozy we krwi przekracza nerkowy próg wydalania, wynoszący u większości osób około 160-180 mg/dl (8,9-10,0 mmol/l). W warunkach fizjologicznych glukoza jest całkowicie wchłaniana zwrotnie w kanalikach nerkowych, dzięki czemu nie pojawia się w moczu ostatecznym.

Glikozuria najczęściej występuje w przebiegu cukrzycy, gdy hiperglikemia prowadzi do przekroczenia progu nerkowego. Może być jednak również spowodowana zaburzeniami czynności kanalików nerkowych, jak w przypadku cukromoczu nerkowego (renal glycosuria), gdzie próg wydalania glukozy jest obniżony mimo prawidłowej glikemii. Inne przyczyny obejmują ciążę, zespół Fanconiego, niektóre zatrucia oraz stosowanie inhibitorów SGLT-2.

Diagnostycznie glikozurię można wykryć za pomocą testów paskowych, jednak jej obecność wymaga zawsze dalszej diagnostyki w kierunku przyczyny. W przeciwieństwie do dawnych praktyk, obecnie samo badanie moczu na obecność glukozy nie jest uznawane za wiarygodne narzędzie monitorowania cukrzycy, gdyż nie odzwierciedla dokładnie stężenia glukozy we krwi i może dawać wyniki fałszywie ujemne lub dodatnie.

Utrzymująca się glikozuria może prowadzić do poliurii osmotycznej, odwodnienia oraz utraty elektrolitów, a także sprzyja zakażeniom układu moczowego z uwagi na obecność pożywki dla drobnoustrojów. Leczenie glikozurii koncentruje się na terapii choroby podstawowej, najczęściej na kontroli glikemii w cukrzycy.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl