śpiączka hiperglikemiczno-hiperosmolarna

Śpiączka hiperglikemiczno-hiperosmolarna (HHS – Hyperglycemic Hyperosmolar State) to ostre powikłanie cukrzycy, charakteryzujące się ekstremalnie wysokim stężeniem glukozy we krwi (zwykle >33 mmol/l), znaczną hiperosmolarnością osocza (>320 mOsm/kg) oraz ciężkim odwodnieniem, przy braku lub minimalnej ketozie.

Stan ten występuje głównie u osób starszych z cukrzycą typu 2, często w przebiegu innej ostrej choroby lub infekcji. W przeciwieństwie do kwasicy ketonowej, w HHS produkcja insuliny jest wystarczająca, by zapobiec lipolizie i ketogenezie, ale niewystarczająca do kontroli hiperglikemii.

Klinicznie HHS objawia się narastającym odwodnieniem, zaburzeniami świadomości do śpiączki włącznie, zaburzeniami elektrolitowymi oraz objawami neurologicznymi (drgawki, ogniskowe deficyty neurologiczne). Śmiertelność w przebiegu HHS jest znacznie wyższa niż w kwasicy ketonowej i sięga 10-20%.

Podstawą leczenia jest intensywna nawodnienie, insulinoterapia dożylna oraz korekcja zaburzeń elektrolitowych, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu sodu i potasu. Kluczowe znaczenie ma identyfikacja i leczenie choroby wywołującej oraz stopniowa normalizacja glikemii i osmolarności osocza, aby uniknąć obrzęku mózgu.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl