O-monoglikozyd

O-monoglikozyd to związek organiczny należący do grupy glikozydów, w którym pojedyncza cząsteczka cukru (monosacharyd) jest połączona wiązaniem glikozydowym z inną cząsteczką (zwaną aglikonem) poprzez atom tlenu (O). Wiązanie to powstaje w wyniku reakcji kondensacji między grupą hydroksylową (-OH) aglikonu a grupą hemiacetalową cukru.

W O-monoglikozydach cząsteczka cukru jest przyłączona do aglikonu wyłącznie jednym wiązaniem glikozydowym, co odróżnia je od di- czy poliglikozydów, gdzie występuje więcej cząsteczek cukru. O-monoglikozydy są powszechne w naturze i pełnią istotne funkcje biologiczne, m.in. jako składniki aktywne wielu roślin leczniczych.

Z punktu widzenia farmakologii, O-monoglikozydy mają duże znaczenie w terapii, gdyż często wykazują działanie biologiczne, a część cukrowa wpływa na ich rozpuszczalność, biodostępność i farmakokinetykę. Przykładami O-monoglikozydów o znaczeniu leczniczym są niektóre glikozydy nasercowe, flawonoidowe czy saponinowe.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl