dwuwęglany w surowicy

Dwuwęglany w surowicy (HCO3-) stanowią kluczowy parametr równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Są głównym buforem płynów ustrojowych, neutralizującym nadmiar kwasów i utrzymującym prawidłowe pH krwi. Prawidłowe stężenie dwuwęglanów w surowicy wynosi 22-26 mmol/l.

Podwyższone stężenie dwuwęglanów (>26 mmol/l) występuje w zasadowicy metabolicznej, która może być spowodowana wymiotami, diuretykami, hipokalemią, hipowolemią, hiperaldosteronizmem lub przedawkowaniem leków zobojętniających. Obniżone stężenie (<22 mmol/l) wskazuje na kwasicę metaboliczną, charakterystyczną dla niewydolności nerek, kwasicy mleczanowej, kwasicy ketonowej, zatruć (metanol, glikol etylenowy) czy biegunki.

Interpretacja poziomu dwuwęglanów powinna być zawsze prowadzona w kontekście innych parametrów równowagi kwasowo-zasadowej (pH, pCO2, luka anionowa) oraz stanu klinicznego pacjenta. Pomiar HCO3- jest standardowym elementem gazometrii i profilu biochemicznego, stanowiąc cenne narzędzie diagnostyczne w stanach ostrych i przewlekłych zaburzeniach metabolicznych.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl