25-hydroksy-witamina D

25-hydroksy-witamina D (25(OH)D) to główny metabolit witaminy D krążący we krwi, wykorzystywany jako marker do oceny stanu zaopatrzenia organizmu w witaminę D. Powstaje w wątrobie w wyniku hydroksylacji witaminy D3 (cholekalcyferolu) lub witaminy D2 (ergokalcyferolu). Jest to forma pośrednia przed konwersją do aktywnej biologicznie postaci 1,25-dihydroksy-witaminy D.

Pomiar stężenia 25(OH)D w surowicy krwi jest najlepszym wskaźnikiem oceniającym poziom witaminy D w organizmie, gdyż odzwierciedla zarówno ilość witaminy D pochodzącej z diety, suplementacji, jak i syntetyzowanej w skórze pod wpływem promieniowania UV. Niedobór 25(OH)D (< 30 ng/ml lub < 75 nmol/l) jest wiązany z licznymi zaburzeniami metabolizmu kostnego, a także z większym ryzykiem chorób autoimmunologicznych, sercowo-naczyniowych i niektórych nowotworów.

Wskazaniami do oznaczenia 25(OH)D są m.in.: ocena ryzyka osteoporozy, diagnostyka krzywicy, osteomalacji, hiperkalcemii, hipokalcemii, monitorowanie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek oraz osób przyjmujących długotrwałą suplementację wysokimi dawkami witaminy D. W praktyce klinicznej oznaczenie to zyskuje coraz większe znaczenie ze względu na powszechność niedoborów witaminy D w populacji ogólnej.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl