zespół złego wchłaniania glukozy-fruktozy

Zespół złego wchłaniania glukozy-fruktozy (ang. glucose-fructose malabsorption, GFM) to zaburzenie trawienne charakteryzujące się nieprawidłowym przyswajaniem tych cukrów prostych w jelicie cienkim. Patofizjologia schorzenia wiąże się z niedoborem lub nieprawidłowym funkcjonowaniem transporterów GLUT-5 i SGLT-1, odpowiedzialnych za transport fruktozy i glukozy przez błonę jelitową.

Główne objawy zespołu obejmują bóle brzucha, wzdęcia, biegunkę, nudności oraz nadmierną produkcję gazów jelitowych po spożyciu pokarmów zawierających fruktozę i glukozę. Fruktoza niemetabolizowana w jelicie cienkim przechodzi do jelita grubego, gdzie zostaje fermentowana przez bakterie jelitowe, prowadząc do produkcji gazów i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, co wywołuje charakterystyczne dolegliwości.

Diagnostyka zespołu złego wchłaniania glukozy-fruktozy opiera się na wodorowym teście oddechowym po obciążeniu fruktozą oraz wykluczeniu innych chorób przewodu pokarmowego. Leczenie polega głównie na modyfikacji diety z ograniczeniem spożycia fruktozy, sacharozy oraz sorbitolu. W niektórych przypadkach pomocne mogą być probiotyki normalizujące mikroflorę jelitową oraz leki przeciwskurczowe łagodzące objawy.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl