hiperurykemia
Wskazanie

Hiperurykemia, czyli podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi, to stan, który występuje, gdy poziom tego metabolitu przekracza 7 mg/dl u mężczyzn lub 6 mg/dl u kobiet. Stan ten może być bezobjawowy lub prowadzić do rozwoju dny moczanowej, kamicy nerkowej czy nefropatii moczanowej. Hiperurykemia może być spowodowana zwiększoną produkcją kwasu moczowego (np. w chorobach rozrostowych układu krwiotwórczego) lub zmniejszonym wydalaniem (np. przy niewydolności nerek).

Leczenie hiperurykemii zależy od jej przyczyny oraz towarzyszących objawów. W przypadku bezobjawowej hiperurykemii często wystarczają modyfikacje stylu życia. Jednak przy objawowej postaci lub wysokim ryzyku powikłań stosuje się leki obniżające poziom kwasu moczowego. W Polsce dostępne są preparaty takie jak: Milurit, Argadopin, Adenuric (febuksostat), Desuric, Allopurinol Sandoz, Allupol (allopurinol) oraz Adenuric (febuksostat). W przypadkach ostrych napadów dny stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. Diclac, Voltaren), kolchicynę (Colchicum-Dispert) lub kortykosteroidy.

Największe trudności w leczeniu hiperurykemii obejmują osiągnięcie i utrzymanie docelowego stężenia kwasu moczowego poniżej 6 mg/dl, szczególnie u pacjentów z niewydolnością nerek. Wyzwaniem jest również zapewnienie regularnego przyjmowania leków przez pacjentów, którzy często przerywają terapię po ustąpieniu objawów. Istotnym problemem jest też występowanie działań niepożądanych, szczególnie w przypadku allopurinolu (wysypki skórne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe) oraz interakcje z innymi lekami (np. z azatiopryną czy merkaptopuryną). Ponadto, leczenie często wymaga długotrwałej modyfikacji stylu życia, w tym diety z ograniczeniem puryn, alkoholu oraz redukcji masy ciała, co może być trudne do utrzymania dla wielu pacjentów.

Lista leków z tym wskazaniem

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl