terapia blokująco-substytucyjna

Terapia blokująco-substytucyjna to strategia leczenia stosowana głównie w endokrynologii, szczególnie w przypadku chorób tarczycy. Polega na jednoczesnym blokowaniu endogennej produkcji hormonów tarczycy oraz dostarczaniu ich w kontrolowanych dawkach z zewnątrz.

W praktyce klinicznej najczęściej stosuje się tę metodę w leczeniu choroby Gravesa-Basedowa oraz w przypadku nadczynności tarczycy. Terapia ta obejmuje podawanie tyreostatyków (np. metimazolu lub propylotiouracylu), które hamują syntezę hormonów tarczycy, oraz jednoczesne uzupełnianie lewotyroksyny (T4) w dawkach zapewniających utrzymanie stanu eutyreozy.

Główną zaletą terapii blokująco-substytucyjnej jest możliwość precyzyjnej kontroli poziomu hormonów tarczycy we krwi, co minimalizuje ryzyko wahań między nadczynnością a niedoczynnością. Terapia ta jest szczególnie korzystna u pacjentów, u których trudno uzyskać stabilizację stanu hormonalnego przy zastosowaniu konwencjonalnych metod leczenia lub gdy istnieją przeciwwskazania do innych form terapii.

Leczenie wymaga regularnego monitorowania stężenia hormonów tarczycy oraz TSH, a także dostosowywania dawek leków w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych i stan kliniczny pacjenta. W niektórych przypadkach terapia blokująco-substytucyjna może być stosowana jako przygotowanie do leczenia jodem radioaktywnym lub zabiegu tyreoidektomii.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl