znakowanie promieniotwórcze

Znakowanie promieniotwórcze to technika stosowana w medycynie nuklearnej, polegająca na wprowadzeniu do cząsteczek biologicznie czynnych izotopów promieniotwórczych. Metoda ta umożliwia śledzenie i lokalizację tych cząsteczek w organizmie pacjenta za pomocą odpowiednich detektorów promieniowania.

W diagnostyce medycznej znakowanie promieniotwórcze wykorzystuje się m.in. w badaniach PET (pozytonowa tomografia emisyjna) i SPECT (tomografia emisyjna pojedynczego fotonu). Najczęściej stosowanymi izotopami są technet-99m, jod-123, jod-131, fluor-18 oraz węgiel-11. Umożliwiają one wizualizację procesów metabolicznych, przepływu krwi, czy też funkcji narządów.

Znakowanie promieniotwórcze znajduje zastosowanie również w terapii onkologicznej. Radiofarmaceutyki terapeutyczne, zawierające izotopy emitujące promieniowanie beta lub alfa, są ukierunkowane na komórki nowotworowe, gdzie wywołują uszkodzenia DNA, prowadząc do śmierci komórek. Przykładem jest terapia z użyciem lutetu-177 znakującego analogi somatostatyny w leczeniu guzów neuroendokrynnych.

Procedury znakowania promieniotwórczego wymagają ścisłego przestrzegania zasad ochrony radiologicznej oraz przepisów dotyczących postępowania z materiałami promieniotwórczymi. Krótki okres półrozpadu wielu stosowanych izotopów wymaga szybkiego przygotowania i podania radiofarmaceutyków pacjentom, co stanowi wyzwanie logistyczne dla placówek medycznych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl