pandemia

Pandemia to zjawisko epidemiologiczne polegające na wystąpieniu zakażeń określonym patogenem na obszarze wielu krajów lub kontynentów, charakteryzujące się szybkim rozprzestrzenianiem i znaczącą liczbą zachorowań. W przeciwieństwie do epidemii, która ma zasięg regionalny, pandemia obejmuje swoim zasięgiem znaczne obszary geograficzne, przekraczając granice państw i kontynentów.

Ogłoszenie pandemii należy do kompetencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która monitoruje sytuację epidemiologiczną na świecie i na podstawie szczegółowych kryteriów wprowadza odpowiedni stopień zagrożenia. Pandemia stanowi najwyższy stopień alertu epidemiologicznego, mobilizujący systemy ochrony zdrowia na całym świecie do podjęcia skoordynowanych działań.

W historii medycyny odnotowano kilka znaczących pandemii, w tym dżumę (XIV w.), grypę hiszpankę (1918-1920), grypę azjatycką (1957-1958), grypę Hong Kong (1968-1969), HIV/AIDS (od lat 80. XX w.) oraz COVID-19 (od 2019). Każda z nich wiązała się z istotną liczbą zachorowań i zgonów oraz miała znaczący wpływ na funkcjonowanie społeczeństw i systemów opieki zdrowotnej.

Zwalczanie pandemii wymaga zastosowania kompleksowych działań prewencyjnych, diagnostycznych i terapeutycznych na skalę globalną. Kluczowe znaczenie mają: nadzór epidemiologiczny, szybka identyfikacja przypadków, izolacja chorych, kwarantanna osób narażonych, opracowanie i dystrybucja szczepionek oraz leków, a także edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki zakażeń.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl