nietolerancja beta-adrenolityków

Nietolerancja beta-adrenolityków to stan kliniczny, w którym pacjent doświadcza niepożądanych reakcji na leki z grupy beta-blokerów, stosowanych powszechnie w terapii nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca oraz zaburzeń rytmu serca. Reakcje te mogą obejmować szereg objawów, od łagodnych do ciężkich, które znacząco wpływają na jakość życia pacjenta i mogą wymagać modyfikacji lub przerwania terapii.

Objawy nietolerancji beta-adrenolityków mogą obejmować zmęczenie, zawroty głowy, hipotensję, bradykardię, zaburzenia snu, depresję, zimne kończyny, zaostrzenie objawów astmy oskrzelowej lub POChP (z powodu blokady receptorów beta-2 w oskrzelach), hipoglikemię (szczególnie u pacjentów z cukrzycą) oraz zaburzenia potencji. Nasilenie tych objawów zależy od dawki leku, selektywności wobec receptorów beta oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Postępowanie w przypadku nietolerancji beta-adrenolityków obejmuje zmniejszenie dawki leku, zmianę na bardziej kardioselektywny beta-bloker (np. z propranololu na metoprolol lub bisoprolol), zastosowanie beta-blokerów o działaniu wazodylatacyjnym (np. nebiwolol, karwedilol) lub całkowitą zmianę grupy leków. W niektórych przypadkach klinicznych, gdy terapia beta-adrenolitykami jest konieczna mimo objawów nietolerancji, można rozważyć powolne zwiększanie dawki (start low, go slow) lub stosowanie leczenia wspomagającego.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl