N-tlenek ranitydyny

N-tlenek ranitydyny to metabolit ranitydyny, antagonisty receptorów histaminowych H2, stosowanego w leczeniu chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego. N-tlenek powstaje w wyniku procesów biotransformacji leku w organizmie, głównie poprzez reakcje utleniania zachodzące przy udziale enzymów wątrobowych.

W ostatnich latach N-tlenek ranitydyny wzbudził znaczne zainteresowanie środowiska medycznego w kontekście bezpieczeństwa stosowania ranitydyny. Wykryto, że pod wpływem wysokiej temperatury lub podczas długotrwałego przechowywania, związek ten może ulegać degradacji do N-nitrozodimetyloaminy (NDMA), substancji o potencjalnym działaniu rakotwórczym.

Odkrycie to doprowadziło do wycofania preparatów zawierających ranitydynę z rynku w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Obecnie prowadzone są badania nad alternatywnymi metodami produkcji i przechowywania ranitydyny, które mogłyby zapobiec powstawaniu niebezpiecznych produktów degradacji, w tym N-tlenku ranitydyny i NDMA.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl