S-tlenek ranitydyny

S-tlenek ranitydyny to metabolit ranitydyny, antagonisty receptorów H2, szeroko stosowanego w leczeniu chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego. Jest to produkt utleniania ranitydyny, który powstaje w wyniku procesów metabolicznych, głównie za pośrednictwem enzymów cytochromu P450.

W 2019 roku S-tlenek ranitydyny stał się przedmiotem szczególnego zainteresowania medycznego, gdy wykryto, że może on ulegać dalszym przemianom do N-nitrozodimetyloaminy (NDMA), związku o potencjalnym działaniu kancerogennym. Odkrycie to doprowadziło do wycofania ranitydyny z wielu rynków farmaceutycznych na całym świecie.

Badania toksykologiczne wskazują, że sam S-tlenek ranitydyny jest metabolitem o stosunkowo niskiej toksyczności, jednak jego potencjał do dalszych przemian w organizmie lub podczas przechowywania leku stanowi istotny problem bezpieczeństwa farmakoterapii. Kontrowersje związane z tym metabolitem podkreślają znaczenie ciągłego monitorowania bezpieczeństwa nawet długo stosowanych leków.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl