ekspozycja ogólnoustrojowa na kortykosteroidy

Ekspozycja ogólnoustrojowa na kortykosteroidy odnosi się do sytuacji, gdy organizm poddany jest działaniu kortykosteroidów w sposób systemowy, czyli wpływający na cały organizm, a nie tylko miejscowo. Może to nastąpić zarówno w wyniku podania leków w formie doustnej, dożylnej, domięśniowej, jak i w niektórych przypadkach poprzez nadmierne wchłanianie przy długotrwałym stosowaniu preparatów miejscowych na dużą powierzchnię skóry.

Podczas ogólnoustrojowej ekspozycji na kortykosteroidy, leki te oddziałują na receptory glikokortykoidowe znajdujące się praktycznie we wszystkich tkankach organizmu, co wywołuje szerokie spektrum efektów biologicznych. Wpływają na metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów, wykazują działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne oraz wpływają na gospodarkę wodno-elektrolitową.

Długotrwała ekspozycja ogólnoustrojowa na kortykosteroidy może prowadzić do szeregu działań niepożądanych, takich jak osteoporoza, zespół Cushinga, nadciśnienie tętnicze, hiperglikemia, zaburzenia psychiczne, osłabienie mięśniowe, zwiększona podatność na infekcje oraz zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Z tego powodu leczenie kortykosteroidami systemowymi powinno być prowadzone przy ścisłym monitorowaniu i z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl