dyskomfort w górnej części brzucha

Dyskomfort w górnej części brzucha to częsty objaw zgłaszany przez pacjentów, mogący wskazywać na różnorodne schorzenia układu pokarmowego. Najczęściej dotyczy nadbrzusza (epigastrium) i może przybierać formę bólu, pieczenia, uczucia pełności, wzdęcia lub ucisku.

Etiologia tego objawu obejmuje szerokie spektrum chorób, od łagodnych zaburzeń czynnościowych po poważne schorzenia. Najczęstsze przyczyny to choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba refluksowa przełyku, zapalenie błony śluzowej żołądka, zaburzenia czynnościowe (dyspepsja czynnościowa), choroby dróg żółciowych i trzustki. Rzadziej dyskomfort może być objawem chorób serca, płuc lub nowotworów przewodu pokarmowego.

Diagnostyka dyskomfortu w górnej części brzucha powinna obejmować dokładny wywiad uwzględniający charakter dolegliwości, czynniki nasilające i łagodzące, badanie przedmiotowe oraz badania dodatkowe. Podstawowe badania to gastroskopia, USG jamy brzusznej, badania laboratoryjne oceniające funkcję wątroby i trzustki oraz testy na obecność Helicobacter pylori.

Leczenie zależy od przyczyny i może obejmować farmakoterapię (inhibitory pompy protonowej, leki prokinetyczne, spazmolityki), modyfikację stylu życia i diety, eradykację H. pylori lub interwencję chirurgiczną w przypadkach wymagających takiego postępowania. Utrzymujący się lub nasilający dyskomfort, szczególnie z objawami alarmowymi (krwawienie, niedokrwistość, utrata masy ciała), wymaga pilnej diagnostyki i konsultacji specjalistycznej.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl