obniżenie stężenia lipidów

Obniżenie stężenia lipidów to proces mający na celu redukcję poziomu tłuszczów we krwi, co stanowi kluczowy element profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Najczęściej obejmuje ono zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL („złego cholesterolu”), triglicerydów oraz zwiększenie stężenia cholesterolu HDL („dobrego cholesterolu”).

Metody obniżania stężenia lipidów dzielą się na farmakologiczne i niefarmakologiczne. Wśród leków hipolipemizujących kluczową rolę odgrywają statyny, które hamują syntezę cholesterolu w wątrobie. Inne grupy leków to fibraty (skuteczne w obniżaniu triglicerydów), ezetimib (hamujący wchłanianie cholesterolu w jelitach), inhibitory PCSK9 oraz kwasy omega-3.

Niefarmakologiczne metody obniżania stężenia lipidów opierają się na modyfikacji stylu życia: diecie z ograniczeniem tłuszczów nasyconych i trans, zwiększeniu spożycia błonnika, regularnej aktywności fizycznej, utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz zaprzestaniu palenia tytoniu. W przypadku hiperlipidemii wtórnej konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

Określenie docelowych wartości stężenia lipidów zależy od indywidualnego ryzyka sercowo-naczyniowego pacjenta. U osób z grupy wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka (np. po przebytym zawale, z cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek) zaleca się bardziej intensywne obniżanie stężenia LDL-C, często poniżej 55 mg/dl.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl