wszczepienie stymulatora

Wszczepienie stymulatora serca (kardiowertera-defibrylatora lub rozrusznika) to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w celu implantacji urządzenia elektronicznego, które kontroluje rytm pracy serca. Procedura ta jest stosowana w leczeniu różnych rodzajów arytmii, bradykardii oraz w zapobieganiu nagłej śmierci sercowej.

Zabieg wszczepienia stymulatora przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym z sedacją. Elektrofizjolog lub kardiochirurg wykonuje nacięcie w okolicy podobojczykowej, a następnie, pod kontrolą fluoroskopii, wprowadza elektrody przez żyłę podobojczykową lub szyjną do odpowiednich jam serca. Generator impulsu umieszcza się w kieszonce podskórnej utworzonej w okolicy podobojczykowej.

Wskazaniami do wszczepienia stymulatora są m.in. objawowa bradykardia, blok przedsionkowo-komorowy, zespół chorego węzła zatokowego, niewydolność chronotropowa oraz niektóre postacie kardiomiopatii. W przypadku kardiowertera-defibrylatora (ICD) podstawowymi wskazaniami są przebyty epizod nagłego zatrzymania krążenia, objawowy częstoskurcz komorowy oraz kardiomiopatia z niską frakcją wyrzutową.

Po zabiegu pacjent wymaga regularnych kontroli urządzenia w poradni kardiologicznej, gdzie ocenia się parametry stymulacji, stan baterii oraz zapisane przez urządzenie zdarzenia arytmiczne. Nowoczesne stymulatory posiadają funkcję telemonitoringu, umożliwiającą zdalną kontrolę ich pracy.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl