wchłanianie jodku

Wchłanianie jodku to fizjologiczny proces absorpcji jonów jodkowych (I-) z pożywienia w przewodzie pokarmowym, głównie w jelicie cienkim. Jest to kluczowy element metabolizmu jodu w organizmie, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy i syntezy hormonów tarczycowych – tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3).

Proces wchłaniania jodku zachodzi głównie przez aktywny transport z udziałem symportera sodowo-jodkowego (NIS), który transportuje jony jodkowe wbrew gradientowi stężeń z wykorzystaniem energii pochodzącej z gradientu jonów sodowych. NIS występuje nie tylko w komórkach pęcherzykowych tarczycy, ale także w błonie śluzowej przewodu pokarmowego, gruczołach ślinowych, gruczołach mlekowych i łożysku.

Efektywność wchłaniania jodku jest bardzo wysoka i sięga 80-90% spożytej dawki. Po wchłonięciu jodek transportowany jest do tarczycy, gdzie ulega koncentracji do poziomów 20-40 razy wyższych niż w osoczu, co umożliwia syntezę hormonów tarczycowych. Zaburzenia wchłaniania jodku mogą prowadzić do niedoboru jodu i w konsekwencji do rozwoju chorób tarczycy, w tym wola i niedoczynności tarczycy.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl