faza eliminacji z osocza

Faza eliminacji z osocza to kluczowy etap farmakokinetyki, obejmujący procesy usuwania leku z krążenia ogólnoustrojowego. Charakteryzuje się ona spadkiem stężenia substancji leczniczej w osoczu, co można obserwować na wykresie zależności stężenia od czasu po osiągnięciu maksymalnego stężenia leku.

W fazie eliminacji z osocza zachodzą dwa główne procesy: metabolizm leku (biotransformacja) oraz wydalanie. Metabolizm odbywa się głównie w wątrobie przy udziale enzymów cytochromu P450, natomiast wydalanie następuje przede wszystkim przez nerki, a także z żółcią, kałem, potem, śliną czy przez płuca, w zależności od właściwości fizykochemicznych substancji.

Klinicznie istotnym parametrem opisującym fazę eliminacji jest okres półtrwania (t1/2), czyli czas potrzebny do zmniejszenia stężenia leku w osoczu o połowę. Ten parametr determinuje częstotliwość dawkowania oraz czas do osiągnięcia stanu stacjonarnego. Zaburzenia funkcji wątroby lub nerek mogą znacząco wpływać na fazę eliminacji, prowadząc do kumulacji leku w organizmie i potencjalnych działań toksycznych.

Znajomość charakterystyki fazy eliminacji z osocza jest niezbędna przy ustalaniu schematów dawkowania leków, szczególnie u pacjentów z niewydolnością narządów odpowiedzialnych za eliminację substancji leczniczych. Umożliwia to optymalizację terapii i minimalizację ryzyka działań niepożądanych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl