alergia na mięso ssaków

Alergia na mięso ssaków, znana również jako zespół alfa-gal, jest nietypową reakcją alergiczną na cukier galaktozo-alfa-1,3-galaktozę (alfa-gal), który występuje w tkankach ssaków niebędących naczelnymi. Reakcja ta jest wyjątkowa ze względu na opóźniony czas wystąpienia objawów, które pojawiają się zazwyczaj 3-6 godzin po spożyciu mięsa ssaków.

Najczęstszą przyczyną alergii na mięso ssaków jest ukąszenie przez kleszcze, szczególnie z gatunku Amblyomma americanum (kleszcz samotny) oraz kleszcze z rodzaju Ixodes. Ukąszenie wprowadza alfa-gal do organizmu człowieka, prowokując układ odpornościowy do produkcji przeciwciał IgE skierowanych przeciwko temu cukrowi.

Objawy alergii na mięso ssaków obejmują pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, a w ciężkich przypadkach anafilaksję. Diagnostyka opiera się na wywiadzie klinicznym, testach skórnych oraz oznaczeniu swoistych przeciwciał IgE przeciwko alfa-gal w surowicy.

Leczenie polega przede wszystkim na eliminacji z diety mięsa ssaków (wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny, dziczyzny) oraz produktów pochodnych. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej stosuje się leki przeciwhistaminowe, a w ciężkich przypadkach adrenalinę. Pacjenci powinni unikać ukąszeń kleszczy oraz nosić przy sobie adrenalinę w autostrzykawce.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl