dawkowanie inicjujące

Dawkowanie inicjujące (dawka inicjująca, dawka nasycająca, dawka wysycająca) to strategia rozpoczęcia terapii od wyższej dawki leku niż ta, która będzie stosowana w leczeniu podtrzymującym. Ma na celu szybkie osiągnięcie stężenia terapeutycznego leku w organizmie pacjenta.

Stosowanie dawkowania inicjującego jest szczególnie istotne w przypadku leków o długim okresie półtrwania, gdy osiągnięcie stężenia terapeutycznego przy standardowym dawkowaniu zajęłoby zbyt dużo czasu. Przykładami leków, przy których często stosuje się dawkę inicjującą, są warfaryna, digoksyna, amiodaron czy niektóre leki przeciwdrgawkowe.

Dawkowanie inicjujące wymaga szczególnej ostrożności ze względu na podwyższone ryzyko działań niepożądanych. Kluczowe jest monitorowanie stężenia leku w surowicy oraz obserwacja kliniczna pacjenta pod kątem potencjalnych objawów toksyczności. Po osiągnięciu oczekiwanego stężenia terapeutycznego następuje przejście na dawkę podtrzymującą.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl