patogeny jelitowe

Patogeny jelitowe to mikroorganizmy zdolne do wywoływania chorób przewodu pokarmowego. Obejmują one bakterie (np. Salmonella, Escherichia coli, Shigella, Campylobacter), wirusy (rotawirusy, norowirusy), pasożyty (Giardia lamblia, Entamoeba histolytica) oraz grzyby. Ich transmisja następuje głównie drogą fekalno-oralną poprzez skażoną żywność, wodę lub bezpośredni kontakt.

Mechanizmy patogenności obejmują adhezję do nabłonka jelitowego, inwazję komórek gospodarza, produkcję toksyn uszkadzających tkanki oraz zdolność do przetrwania w środowisku kwaśnym żołądka. Patogeny te mogą wywoływać spektrum objawów od łagodnej biegunki po ciężkie krwotoczne zapalenie jelita, odwodnienie i wstrząs septyczny.

Diagnostyka patogenów jelitowych opiera się na badaniach mikrobiologicznych stolca, testach immunoenzymatycznych, metodach molekularnych (PCR) oraz technikach obrazowych. Leczenie obejmuje nawodnienie, probiotyki, a w określonych przypadkach antybiotykoterapię celowaną. Profilaktyka skupia się na bezpieczeństwie żywności, dostępie do czystej wody oraz odpowiedniej higienie rąk.

W praktyce klinicznej istotne jest różnicowanie zakażeń bakteryjnych od wirusowych, gdyż wpływa to na strategię terapeutyczną. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z grupy wysokiego ryzyka: niemowlęta, osoby starsze oraz pacjentów z niedoborami odporności, u których infekcje patogenami jelitowymi mogą przebiegać ciężej i wymagać hospitalizacji.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl