wyciąg z liści podbiału

Wyciąg z liści podbiału (Tussilago farfara) to preparat roślinny stosowany w medycynie tradycyjnej, głównie w leczeniu dolegliwości układu oddechowego. Zawiera szereg związków biologicznie czynnych, w tym flawonoidy, śluzy, garbniki oraz związki terpenowe, którym przypisuje się działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i łagodzące kaszel.

W praktyce klinicznej wyciąg z podbiału bywa wykorzystywany jako środek pomocniczy w terapii nieżytów górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli i stanów zapalnych gardła. Mechanizm działania polega głównie na zwiększeniu wydzielania śluzu w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi podrażnienie błony śluzowej.

Należy jednak pamiętać, że liście podbiału zawierają alkaloidy pirolizydynowe, które przy długotrwałym stosowaniu mogą wykazywać działanie hepatotoksyczne i potencjalnie kancerogenne. Z tego powodu w wielu krajach wprowadzono ograniczenia dotyczące stosowania preparatów z podbiału, a aktualne wytyczne zalecają ostrożność przy ich długotrwałym używaniu, szczególnie u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u pacjentów z chorobami wątroby.

Powiązane wpisy

  1. 20.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl