reakcja mineralokortykosteroidowa

Reakcja mineralokortykosteroidowa to zespół objawów klinicznych wynikających z nadmiernego działania mineralokortykosteroidów, głównie aldosteronu, na organizm. Charakteryzuje się retencją sodu i wody oraz zwiększonym wydalaniem potasu przez nerki, co prowadzi do hipernatremii, hipokaliemii oraz rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Reakcja ta może występować fizjologicznie jako odpowiedź na odwodnienie organizmu lub patologicznie w przebiegu pierwotnego hiperaldosteronizmu (zespół Conna), wtórnego hiperaldosteronizmu (np. w niewydolności serca, marskości wątroby, zespole nerczycowym) lub przy przewlekłym stosowaniu egzogennych kortykosteroidów o działaniu mineralokortykoidowym.

Diagnostyka reakcji mineralokortykosteroidowej obejmuje oznaczenie stężenia elektrolitów w surowicy i moczu, aktywności reninowej osocza oraz stężenia aldosteronu. W leczeniu stosuje się diuretyki oszczędzające potas (spironolakton, eplerenon), suplementację potasu oraz leczenie przyczynowe, jeśli jest to możliwe.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl