poantybiotykowe zapalenie jelit

Poantybiotykowe zapalenie jelit to stan zapalny przewodu pokarmowego wywołany zaburzeniem naturalnej mikroflory jelitowej w wyniku stosowania antybiotyków. Antybiotyki, eliminując patogenne bakterie, zaburzają również równowagę mikrobiologiczną jelit, co może prowadzić do namnażania się oportunistycznych patogenów.

Najczęstszą przyczyną poantybiotykowego zapalenia jelit jest infekcja Clostridioides difficile, bakterii wytwarzającej toksyny uszkadzające błonę śluzową jelit. Zakażenie to może rozwinąć się w trakcie lub nawet kilka tygodni po zakończeniu antybiotykoterapii. Szczególnie predysponowani są pacjenci hospitalizowani, osoby starsze oraz przyjmujące antybiotyki o szerokim spektrum działania.

Objawy kliniczne poantybiotykowego zapalenia jelit obejmują biegunkę (od łagodnej do ciężkiej), bóle brzucha, gorączkę, leukocytozę oraz podwyższone markery stanu zapalnego. W najcięższych przypadkach może dojść do rozwoju rzekomobłoniastego zapalenia jelit, toksycznego rozdęcia okrężnicy, perforacji jelita lub wstrząsu septycznego.

Diagnostyka opiera się na badaniu kału w kierunku toksyn C. difficile, testach molekularnych PCR oraz w uzasadnionych przypadkach na kolonoskopii. Leczenie obejmuje odstawienie wywołującego objawy antybiotyku, nawodnienie, stosowanie metronidazolu, wankomycyny lub fidaksomycyny, a w nawracających przypadkach rozważa się przeszczep mikrobioty jelitowej.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl