Leki w grupie
„leki stosowane w ginekologii”

Leki stosowane w ginekologii to szeroka grupa preparatów wykorzystywanych w leczeniu schorzeń kobiecych układu płciowego, zaburzeń hormonalnych oraz w prowadzeniu ciąży. Ich działanie obejmuje regulację cyklu miesiączkowego, leczenie stanów zapalnych, endometriozy, mięśniaków macicy, a także wspomaganie płodności lub antykoncepcję.

Wśród najważniejszych podgrup leków ginekologicznych wyróżniamy:

1. Preparaty hormonalne – to przede wszystkim leki zawierające estrogeny i progesteron. Stosowane są w antykoncepcji hormonalnej (np. etynyloestradiol + drospirenon – Yasmin, Yaz; etynyloestradiol + dienogest – Jeanine; etynyloestradiol + gestoden – Femoden), w hormonalnej terapii zastępczej (estradiol – Estrofem, Oesclim; estradiol z progestagenem – Femoston, Klimonorm) oraz w leczeniu zaburzeń miesiączkowania.

2. Leki przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne – stosowane w infekcjach dróg rodnych, m.in. klotrymazol (Canesten), flukonazol (Diflucan), metronidazol (Metronidazol, Metronidazole), klindamycyna (Dalacin C).

3. Leki modulujące płodność – preparaty stosowane w niepłodności, takie jak cytryniany klomifenu (Clostilbegyt), gonadotropiny (Menopur, Gonal-F), a także antagoniści i agoniści GnRH (cetroreliks – Cetrotide, tryptorelina – Diphereline).

4. Leki przeciwkrwotoczne – stosowane w obfitych krwawieniach, np. kwas traneksamowy (Exacyl), etamsylat (Cyclonamine).

5. Leki wspomagające leczenie endometriozy – dienogest (Visanne), danazol (Danazol), gestageny (octan medroksyprogesteronu – Depo-Provera).

6. Leki obkurczające macicę – oksytocyna (Oxytocin), mizoprostol (Cytotec, Misoprostol), metyloergometryna (Methergine) – stosowane podczas porodu i połogu.

Największą zaletą stosowania leków ginekologicznych jest możliwość nieinwazyjnego leczenia wielu schorzeń kobiecych, które dawniej wymagały interwencji chirurgicznej. Dotyczy to zwłaszcza zaburzeń hormonalnych, endometriozy czy mięśniaków macicy. Leki antykoncepcyjne dają kobietom kontrolę nad płodnością, a często również łagodzą objawy bolesnego miesiączkowania czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem leków ginekologicznych obejmują przede wszystkim ryzyko działań niepożądanych związanych z terapią hormonalną. Preparaty estrogenowo-progestagenowe mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy, zawału serca czy udaru mózgu, szczególnie u kobiet palących i powyżej 35. roku życia. Niektóre leki stosowane w leczeniu niepłodności niosą ryzyko zespołu hiperstymulacji jajników. Ważne jest również odpowiednie stosowanie antybiotyków i leków przeciwgrzybiczych, aby uniknąć rozwoju oporności drobnoustrojów.

Lista leków w tej grupie

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl