zaburzenie wchłaniania kwasów żółciowych

Zaburzenie wchłaniania kwasów żółciowych (BADS – Bile Acid Diarrhea Syndrome) to schorzenie polegające na nieprawidłowym transporcie zwrotnym kwasów żółciowych z jelita krętego do krążenia wątrobowo-jelitowego. W warunkach fizjologicznych 95% kwasów żółciowych podlega wchłanianiu zwrotnemu w dystalnym odcinku jelita krętego, a jedynie 5% wydalane jest ze stolcem.

Etiologia zaburzeń wchłaniania kwasów żółciowych jest złożona. Wyróżnia się postać pierwotną (typ 1), związaną z dysfunkcją transporterów jelitowych ASBT, oraz wtórne zaburzenia wynikające z chorób zapalnych jelit (typ 2) lub po resekcji jelita krętego (typ 3). Do innych przyczyn należą radioterapia, celiakia, mikroskopowe zapalenie jelita grubego oraz zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.

Głównym objawem klinicznym jest przewlekła wodnista biegunka, często mylnie diagnozowana jako zespół jelita drażliwego. Nadmierna ilość kwasów żółciowych w jelicie grubym powoduje podrażnienie błony śluzowej, zwiększenie sekrecji wody i elektrolitów oraz przyspieszenie pasażu jelitowego. Pacjenci mogą również zgłaszać pilne parcia na stolec, nietrzymanie stolca i bóle brzucha.

Diagnostyka obejmuje test SeHCAT (wchłanianie znakowanego izotopowo kwasu tauroselcholowego), oznaczanie stężenia 7α-hydroksy-4-cholesten-3-onu (C4) w surowicy oraz FGF19 (czynnika wzrostu fibroblastów 19). W leczeniu stosuje się sekwestranty kwasów żółciowych (cholestyramina, kolesewelam), które wiążą nadmiar kwasów żółciowych w świetle jelita, zmniejszając ich działanie drażniące.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl