drożdżakowe zapalenie przełyku

Drożdżakowe zapalenie przełyku (łac. oesophagitis candidosa) to infekcyjne zapalenie błony śluzowej przełyku wywołane przez grzyby z rodzaju Candida, najczęściej Candida albicans. Schorzenie to występuje głównie u osób z obniżoną odpornością, w tym pacjentów z AIDS, chorobami nowotworowymi, cukrzycą, po długotrwałej antybiotykoterapii oraz u osób przyjmujących glikokortykosteroidy lub leki immunosupresyjne.

Główne objawy drożdżakowego zapalenia przełyku obejmują dysfagię (trudności w połykaniu), odynofagię (ból podczas przełykania), ból zamostkowy, nudności oraz ogólny dyskomfort w okolicy zamostkowej. U części pacjentów może wystąpić jednoczesne zajęcie jamy ustnej w postaci pleśniawek, co ułatwia diagnozę.

Rozpoznanie stawia się na podstawie obrazu endoskopowego, w którym widoczne są charakterystyczne białawe naloty na błonie śluzowej przełyku, które po usunięciu odsłaniają nadżerki i owrzodzenia. Potwierdzeniem jest badanie histopatologiczne wycinków błony śluzowej oraz hodowla mikrobiologiczna. W leczeniu stosuje się miejscowe lub ogólnoustrojowe leki przeciwgrzybicze, najczęściej z grupy azoli (flukonazol, itrakonazol) lub polienów (nystatyna, amfoterycyna B).

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl