11-epitlenek karbamazepiny

11-epitlenek karbamazepiny (inaczej epoksyd karbamazepiny) to aktywny metabolit karbamazepiny, leku przeciwpadaczkowego szeroko stosowanego w leczeniu padaczki, neuralgii nerwu trójdzielnego oraz w chorobach afektywnych dwubiegunowych. Metabolit ten powstaje w wyniku utleniania karbamazepiny przez enzymy cytochromu P450, głównie CYP3A4.

Pod względem działania przeciwdrgawkowego 11-epitlenek karbamazepiny wykazuje aktywność podobną do związku macierzystego, przyczyniając się do efektu terapeutycznego. Mechanizm działania polega na blokowaniu napięciozależnych kanałów sodowych, co hamuje powtarzalne wyładowania neuronów i stabilizuje błony komórkowe.

Monitorowanie stężenia tego metabolitu w surowicy może być istotne klinicznie, szczególnie w przypadkach niepowodzenia terapeutycznego lub wystąpienia działań niepożądanych przy prawidłowych stężeniach karbamazepiny. Stosunek stężenia 11-epitlenku karbamazepiny do karbamazepiny może stanowić ważny wskaźnik w ocenie aktywności enzymatycznej u pacjenta oraz interakcji z innymi lekami.

Warto zaznaczyć, że 11-epitlenek karbamazepiny jest bardziej toksyczny niż karbamazepina i może być odpowiedzialny za niektóre działania niepożądane obserwowane podczas terapii, szczególnie reakcje skórne. Z tego powodu jego stężenie powinno być brane pod uwagę przy ocenie bezpieczeństwa leczenia karbamazepiną.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl