oddział intensywnej terapii neurologicznej

Oddział intensywnej terapii neurologicznej (neuro-OIT) to wyspecjalizowana jednostka szpitalna przeznaczona do leczenia pacjentów w ciężkim stanie neurologicznym, wymagających intensywnego nadzoru oraz zaawansowanych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Jest to miejsce, gdzie leczone są osoby z ciężkimi urazami mózgu, po rozległych udarach, w stanie padaczkowym, z zaburzeniami świadomości oraz innymi stanami zagrożenia życia o podłożu neurologicznym.

Specyfika oddziału intensywnej terapii neurologicznej polega na połączeniu klasycznych procedur intensywnej terapii z wysoce specjalistycznym monitorowaniem funkcji układu nerwowego. Stosuje się tu zaawansowane techniki neuromonitoringu, w tym ciągły pomiar ciśnienia śródczaszkowego (ICP), monitorowanie elektroencefalograficzne (EEG), pomiar regionalnego przepływu mózgowego oraz saturacji tkankowej mózgu.

Zespół oddziału intensywnej terapii neurologicznej składa się z neurointensywistów, anestezjologów, neurologów, neurochirurgów oraz wyspecjalizowanego personelu pielęgniarskiego. Współczesne protokoły lecznicze stosowane na neuro-OIT obejmują m.in. terapię hiperosmolarną w obrzęku mózgu, kontrolowaną hipotermię po zatrzymaniu krążenia, zaawansowane metody wentylacji mechanicznej oraz protokoły ukierunkowane na prewencję wtórnych uszkodzeń mózgu.

Badania kliniczne wykazują, że leczenie pacjentów neurologicznych na dedykowanych oddziałach neuro-OIT znacząco poprawia rokowanie i zmniejsza śmiertelność w porównaniu z leczeniem na standardowych oddziałach intensywnej terapii. Kluczowe znaczenie ma tu wczesne wdrożenie specjalistycznych interwencji oraz doświadczenie personelu w rozpoznawaniu subtelnych objawów neurologicznych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl