zespół ostrego napromieniania

Zespół ostrego napromieniania (acute radiation syndrome, ARS) to stan kliniczny wywołany ekspozycją organizmu na wysokie dawki promieniowania jonizującego w krótkim czasie. Najczęściej występuje po dawkach przekraczających 1 Gy, choć objawy mogą pojawić się już przy ekspozycji na 0,7 Gy.

Patofizjologia zespołu opiera się na uszkodzeniu komórek o wysokim wskaźniku proliferacji, głównie szpiku kostnego, nabłonka jelit i skóry. Przebieg kliniczny dzieli się na cztery fazy: prodromalną (z nudnościami, wymiotami i biegunką), latentną (pozornej poprawy), jawnej choroby oraz zdrowienia lub śmierci.

W zależności od dawki promieniowania i dominujących objawów wyróżnia się postać hematologiczną (mielosupresja), jelitową (uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego), skórno-naczyniową oraz mózgową (przy dawkach powyżej 20 Gy). Leczenie obejmuje dekontaminację, intensywną terapię wspomagającą, profilaktykę i leczenie zakażeń oraz stosowanie czynników wzrostu układu krwiotwórczego.

Rokowanie zależy od dawki promieniowania, rodzaju ekspozycji i dostępności specjalistycznej opieki medycznej. Przy dawkach przekraczających 10 Gy rokowanie jest zwykle niepomyślne mimo intensywnego leczenia. Zespół ostrego napromieniania wymaga natychmiastowej interwencji medycznej w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl