endokardyt

Endokardyt (zapalenie wsierdzia) to poważna infekcja wewnętrznej błony wyściełającej jamę serca (wsierdzie) i zastawki sercowe. Choroba najczęściej rozwija się w wyniku inwazji patogenów, głównie bakterii, rzadziej grzybów, które przedostają się do krwioobiegu i osiedlają na zastawkach lub uszkodzonym wsierdziu.

Pacjenci z grup ryzyka to osoby z wadami zastawkowymi, po wszczepieniu sztucznych zastawek, z wrodzonymi wadami serca, a także osoby przyjmujące dożylne narkotyki. Najczęstszymi patogenami wywołującymi endokardyt są paciorkowce, gronkowce i enterokoki, choć spektrum mikroorganizmów jest znacznie szersze.

Objawy kliniczne endokardytu obejmują długotrwałą gorączkę, dreszcze, osłabienie, utratę wagi, szmer sercowy, zmiany skórne (guzki Oslera, wybroczyny, objaw Janewaya), powiększenie śledziony oraz objawy zatorowe. Diagnostyka opiera się na posiewach krwi, badaniach echokardiograficznych oraz kryteriach Duke’a.

Leczenie endokardytu wymaga długotrwałej antybiotykoterapii celowanej (zwykle 4-6 tygodni), dopasowanej do wyników antybiogramu. W przypadkach powikłanych, takich jak niewydolność zastawek, ropnie, przetrwała bakteriemia, często konieczna jest interwencja kardiochirurgiczna. Śmiertelność w endokardycie waha się od 15-30%, zależnie od patogenu, stanu pacjenta i obecności powikłań.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl