obniżenie ciśnienia śródczaszkowego

Obniżenie ciśnienia śródczaszkowego to stan, w którym ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego wewnątrz czaszki spada poniżej wartości prawidłowych, które u dorosłych wynoszą typowo 7-15 mmHg. Stan ten może być skutkiem różnych czynników, w tym punkcji lędźwiowej, przecieku płynu mózgowo-rdzeniowego, odwodnienia, czy jako powikłanie po zabiegach neurochirurgicznych.

Najczęstszym objawem obniżonego ciśnienia śródczaszkowego jest pozycyjny ból głowy, który nasila się w pozycji pionowej, a zmniejsza w pozycji leżącej. Pacjenci mogą również doświadczać nudności, wymiotów, zawrotów głowy, zaburzeń słuchu, podwójnego widzenia oraz sztywności karku. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia świadomości.

Diagnostyka obejmuje badanie podmiotowe i przedmiotowe, obrazowanie mózgu (MRI, CT), a w niektórych przypadkach pomiar ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Leczenie zależy od przyczyny i może obejmować nawodnienie, łatę z krwi własnej pacjenta (blood patch) w przypadku przecieku płynu po punkcji lędźwiowej, a w ciężkich przypadkach interwencje neurochirurgiczne mające na celu naprawę miejsca wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl