toksyczność znieczulenia miejscowego

Toksyczność znieczulenia miejscowego to zespół objawów niepożądanych wynikających z nadmiernego stężenia leków znieczulających miejscowo w osoczu. Może wystąpić w wyniku przypadkowego podania donaczyniowego, przedawkowania, zbyt szybkiego wchłaniania lub zaburzeń metabolizmu i wydalania leku.

Objawy toksyczności układu nerwowego pojawiają się jako pierwsze i obejmują drętwienie języka i okolicy ust, metaliczny smak, zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia, splątanie, drgawki, a w ciężkich przypadkach śpiączkę. Objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego obejmują hipotensję, zaburzenia przewodnictwa, arytmie, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie krążenia.

Leczenie toksyczności polega na natychmiastowym przerwaniu podawania leku, zabezpieczeniu drożności dróg oddechowych, podaży tlenu i leczeniu objawowym. W przypadku drgawek stosuje się benzodiazepiny. Przy ciężkiej toksyczności sercowo-naczyniowej spowodowanej lekami amidowymi skuteczna może być emulsja lipidowa (20% Intralipid), działająca jako „sink lipidowy” wychwytujący cząsteczki leku.

Zapobieganie toksyczności obejmuje stosowanie minimalnych skutecznych dawek, powolne wstrzykiwanie z aspiracją, unikanie miejsc o bogatym unaczynieniu oraz stosowanie leków obkurczających naczynia. U pacjentów z grupy ryzyka (osoby starsze, z chorobami wątroby, niewydolnością serca, kwasicą) należy rozważyć redukcję dawki leku znieczulającego.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl