nadmierne wchłanianie żelaza

Nadmierne wchłanianie żelaza to stan, w którym organizm absorbuje zbyt dużą ilość żelaza z pożywienia, co prowadzi do jego kumulacji w tkankach i narządach. Zjawisko to występuje najczęściej w przebiegu hemochromatozy – choroby uwarunkowanej genetycznie, charakteryzującej się zaburzeniami w regulacji wchłaniania żelaza w jelicie cienkim.

W warunkach fizjologicznych organizm kontroluje absorpcję żelaza w zależności od jego zapasów i potrzeb. Przy nadmiernym wchłanianiu dochodzi do nieprawidłowej ekspresji hepcydyny – hormonu peptydowego produkowanego w wątrobie, który reguluje metabolizm żelaza poprzez blokowanie jego transportu przez błonę komórkową enterocytów i makrofagów.

Konsekwencją nadmiernego wchłaniania żelaza jest jego gromadzenie w wątrobie, trzustce, sercu i innych narządach, co prowadzi do ich uszkodzenia. Może to skutkować marskością wątroby, cukrzycą, kardiomiopatią, zaburzeniami hormonalnymi i zwiększonym ryzykiem nowotworów. Diagnostyka obejmuje oznaczenie ferrytyny, wysycenia transferryny i badania genetyczne, a leczenie polega głównie na upustach krwi (flebotomii) i stosowaniu chelatorów żelaza.

Powiązane wpisy

  1. 15.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl