kotransporter sodowo-glukozowy

Kotransporter sodowo-glukozowy (SGLT – Sodium-Glucose Cotransporter) to białko transportowe zlokalizowane głównie w błonie komórkowej nabłonka kanalików proksymalnych nerek oraz w jelicie cienkim. Odpowiada za aktywny transport glukozy z użyciem gradientu stężeń sodu, umożliwiając jednoczesne wchłanianie obu substancji do komórki.

W nerkach SGLT2 odpowiada za reabsorpcję około 90% przefiltrowanej glukozy, podczas gdy SGLT1 znajdujący się w dystalnej części kanalika proksymalnego transportuje pozostałe 10%. W jelicie cienkim dominuje izoforma SGLT1, która uczestniczy w absorpcji glukozy z przewodu pokarmowego.

Inhibitory SGLT2 (flozyny) stanowią stosunkowo nową grupę doustnych leków przeciwcukrzycowych, które blokując kotransporter, zmniejszają reabsorpcję glukozy w nerkach, zwiększając jej wydalanie z moczem. Mechanizm ten prowadzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi niezależnie od insuliny, co czyni te leki szczególnie wartościowymi w terapii cukrzycy typu 2.

Poza działaniem hipoglikemizującym, inhibitory SGLT2 wykazują korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, redukując ryzyko niewydolności serca oraz progresji nefropatii cukrzycowej. Dodatkowo przyczyniają się do umiarkowanej redukcji masy ciała i ciśnienia tętniczego, co stanowi istotną zaletę w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2 i współistniejącymi schorzeniami metabolicznymi.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl