inhibitory wydzielania kwasu solnego

Inhibitory wydzielania kwasu solnego to grupa leków stosowanych w terapii schorzeń, w których nadmierna produkcja kwasu solnego w żołądku odgrywa istotną rolę patogenetyczną. Główne klasy tych leków obejmują inhibitory pompy protonowej (IPP) oraz antagonistów receptora histaminowego H2.

Inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, ezomeprazol, lanzoprazol, rabeprazol) blokują enzym H+/K+-ATP-azę w komórkach okładzinowych żołądka, hamując ostatni etap wydzielania kwasu solnego. Są najsilniejszymi dostępnymi inhibitorami wydzielania kwasu żołądkowego, redukującymi jego produkcję o 80-95%. IPP stosuje się w leczeniu choroby refluksowej przełyku, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w eradykacji Helicobacter pylori oraz w zespole Zollingera-Ellisona.

Antagoniści receptora H2 (ranitydyna, famotydyna, cymetydyna) blokują receptor histaminowy H2 na komórkach okładzinowych, hamując stymulację wydzielania kwasu solnego przez histaminę. Leki te zmniejszają produkcję kwasu o 60-70% i są stosowane w podobnych wskazaniach co IPP, jednak ze względu na mniejszą skuteczność i krótszy czas działania, obecnie rzadziej wykorzystywane jako leki pierwszego rzutu.

Długotrwałe stosowanie inhibitorów wydzielania kwasu solnego może wiązać się z działaniami niepożądanymi, takimi jak zwiększone ryzyko infekcji przewodu pokarmowego (w tym Clostridium difficile), niedobór witaminy B12, magnezu i wapnia, zwiększone ryzyko złamań kości, niewydolność nerek oraz demencja. Dlatego zaleca się stosowanie tych leków w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy czas.

Powiązane wpisy

  1. 18.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl