wszczepienie defibrylatora

Wszczepienie defibrylatora to zabieg kardiologiczny polegający na implantacji urządzenia, które monitoruje rytm serca i w razie wykrycia groźnych zaburzeń rytmu (takich jak częstoskurcz komorowy czy migotanie komór) dostarcza impulsy elektryczne lub wstrząs defibrylacyjny w celu przywrócenia prawidłowego rytmu.

Głównym wskazaniem do wszczepienia defibrylatora (ICD – Implantable Cardioverter-Defibrillator) jest prewencja nagłej śmierci sercowej u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, szczególnie z niewydolnością serca, po zawale mięśnia sercowego z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory, czy z kardiomiopatią.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, rzadziej ogólnym. Defibrylator umieszczany jest pod skórą w okolicy podobojczykowej, a elektrody wprowadzane są poprzez żyłę podobojczykową do prawego przedsionka i prawej komory serca pod kontrolą fluoroskopową. W przypadku defibrylatorów podskórnych (S-ICD) cały system umieszczany jest poza jamami serca.

Współczesne defibrylatory poza funkcją defibrylacji oferują również możliwości stymulacji w przypadku bradykardii, funkcje resynchronizujące pracę serca (CRT-D), a także zaawansowane algorytmy diagnostyczne i terapeutyczne. Urządzenia te są monitorowane zdalnie, co pozwala na wczesne wykrywanie problemów technicznych oraz arytmii.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl