dyskomfort układu pokarmowego

Dyskomfort układu pokarmowego to niespecyficzne określenie obejmujące różnorodne dolegliwości związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Najczęściej objawia się uczuciem pełności, wzdęciami, nudnościami, odbijaniem, zgagą, bólem lub uczuciem dyskomfortu w jamie brzusznej.

Przyczyny dyskomfortu układu pokarmowego mogą być różnorodne – od łagodnych, przejściowych zaburzeń związanych z dietą (np. spożycie ciężkostrawnych pokarmów, nietolerancje pokarmowe), przez zaburzenia czynnościowe (zespół jelita drażliwego, dyspepsja czynnościowa), po stany chorobowe wymagające diagnostyki i leczenia (choroba wrzodowa, refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie trzustki czy pęcherzyka żółciowego).

Diagnostyka dyskomfortu układu pokarmowego obejmuje dokładny wywiad, badanie fizykalne oraz w zależności od wskazań – badania laboratoryjne, obrazowe (USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa), badania endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia) i czynnościowe. Leczenie jest uzależnione od rozpoznanej przyczyny i może obejmować modyfikację diety, farmakoterapię lub w niektórych przypadkach leczenie zabiegowe.

W przypadku przewlekłego lub nawracającego dyskomfortu układu pokarmowego, szczególnie u pacjentów po 50. roku życia oraz przy występowaniu objawów alarmowych (krwawienie z przewodu pokarmowego, niedokrwistość, niezamierzona utrata masy ciała, dysfagia, wymioty, gorączka), konieczna jest pogłębiona diagnostyka w celu wykluczenia poważnych schorzeń, w tym nowotworów przewodu pokarmowego.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl