agonista alfa-1-adrenergiczny

Agoniści alfa-1-adrenergiczni to grupa leków, które selektywnie stymulują receptory alfa-1-adrenergiczne, znajdujące się głównie w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych. Wiążąc się z tymi receptorami, wywołują skurcz mięśni gładkich, co prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych (wazokonstrykcji) i wzrostu ciśnienia tętniczego.

W praktyce klinicznej agoniści alfa-1-adrenergiczni znajdują zastosowanie w leczeniu niedociśnienia ortostatycznego, wstrząsu, a także jako dodatek do znieczulenia miejscowego w celu wydłużenia jego działania. Przykładami leków z tej grupy są fenylefryna, metoksymina i midodryna. Fenylefryna jest często stosowana w kroplach do oczu do rozszerzania źrenic oraz w preparatach na przeziębienie jako środek obkurczający naczynia krwionośne błony śluzowej nosa.

Podczas terapii agonistami alfa-1-adrenergicznymi należy monitorować ciśnienie tętnicze pacjenta, szczególnie u osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Działania niepożądane tych leków mogą obejmować nadciśnienie, tachykardię odruchową, bóle głowy, niepokój oraz zmniejszone wydzielanie moczu. Przeciwwskazania do stosowania obejmują ciężkie choroby serca, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy oraz jaskrę z wąskim kątem przesączania.

Powiązane wpisy

  1. 15.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl