zespół objawów toksycznych

Zespół objawów toksycznych to zbiór symptomów pojawiających się w wyniku narażenia organizmu na substancje toksyczne. Może wystąpić po spożyciu, wdychaniu, wstrzyknięciu lub absorpcji przez skórę substancji chemicznych, leków, narkotyków, toksyn roślinnych, zwierzęcych lub bakteryjnych.

Objawy zatrucia mogą obejmować zaburzenia neurologiczne (bóle głowy, zawroty głowy, drgawki, zaburzenia świadomości), zaburzenia układu oddechowego (duszność, tachypnoe), objawy ze strony układu krążenia (zaburzenia rytmu serca, wahania ciśnienia tętniczego), objawy żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka) oraz zmiany dermatologiczne. Charakter i nasilenie objawów zależą od rodzaju toksyny, drogi narażenia, dawki i indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Diagnostyka zespołu objawów toksycznych obejmuje szczegółowy wywiad (z uwzględnieniem potencjalnego narażenia na substancje toksyczne), badanie fizykalne oraz badania laboratoryjne, w tym toksykologiczne. Leczenie polega na usunięciu toksyny z organizmu, podaniu odpowiednich antidotów (jeśli są dostępne) oraz leczeniu objawowym i podtrzymującym funkcje życiowe. W ciężkich przypadkach może być konieczna hospitalizacja, a nawet intensywna terapia.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl